Czy istnieje w sztuka „kobieca” i „męska” (ZDJĘCIA)

13 czerwca 2017   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Warsztaty z kulturoznawcą Karolina Sikorską w Gimnazjum Powiatowym.

Czym jest sztuka? Według jakich kryteriów ocenia się dzisiaj dzieło sztuki? I dlaczego Marina Abramovic płakała w muzeum? Na te i masę innych pytań gimnazjalistki z klasy 1 i 3 Gimnazjum Powiatowego w Tucholi szukały odpowiedzi pod okiem dr Karoliny Sikorskiej z katedry kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zajęcia odbyły się 6 czerwca w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi. Po przedstawieniu się dziewczyny przystąpiły do pierwszego zadania. Na żółtych karteczkach miały wypisać nazwiska znanych artystów wizualnych (reżyserów, tancerzy, rzeźbiarzy, malarzy…). Ostatecznie, na tablicy znalazło się wiele nazwisk, od Michała Kozłowskiego (nasz lokalny twórca) przez Leonarda da Vinci aż po van Gogha. Jednak kobiet wśród nic było jak na lekarstwo… Pojawiło się pytanie, dlaczego tak jest? Dlaczego kobiety trzeba z odmętów historii wydobywać? Tej kwestii poświęcona była prezentacja przygotowana przez panią Karolinę. Następnie dziewczyny zastanawiały się, czy istnieje w sztuka „kobieca” i „męska” – analizowały dobrane w pary obrazy, niepodpisane, i na podstawie tego, co na nich jest i jak jest namalowane, miały stwierdzić, który z nich stworzyła kobieta, a które mężczyzna. Zadanie okazało się nieoczywiste, często te obrazy, które namalował mężczyzna, przez dziewczyny traktowane były jako „kobiece”, i odwrotnie.

Po krótkiej przerwie pani doktor omówiła sposób przedstawiania kobiet w sztuce współczesnej, pokazała dziewczynom wybrane przykłady przedstawień kobiecego ciała dawniej i dziś. A potem… uczestniczki same miały swoją wizję kobiety przedstawić, jedna grupa na obrazie, druga – w rzeźbie. Niby nic, ale… obraz miał być stworzony z… herbaty i tuszu, a rzeźba z taśmy montażowej i czarnej folii. Po dwudziestu minutach dzieła były gotowe i zostały uwiecznione na fotografiach Andrzeja Drelicha, który w ramach projektu prowadzi też warsztaty fotograficzne. O nich napiszemy już wkrótce.

Projekt „Kobieta. Wydobywanie” jest realizowany w ramach „Struktur kultury” – programu wspierania edukacji kulturowej. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy jest operatorem programu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w ramach ogólnopolskiego trzyletniego programu „Bardzo Młoda Kultura” Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Tucholski Ośrodek Kultury są partnerami projektu na terenie Tucholi. Koordynatorami projektu są Martyna Olejnik (ZSO) i Tomasz Kotowski (ZSO).

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl