Wydobywanie roli kobiet – projekt, który budzi świadomość

6 czerwca 2017   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Hasło „Struktury kultury” jeszcze pół roku temu nie mówiło mi kompletnie nic. Teraz coraz głośniej o projektach, które realizowane są w całej Polsce. Jeden z projektów realizowany jest obecnie w Tucholi, opowiedziała nam o nim Martyna Olejnik – polonistka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi.

Martyna Olejnik: Dzisiaj sama – można powiedzieć – tworzę tę struktury, bo projekt, którego jestem pomysłodawcą, znalazł się wśród sześciu dofinansowanych z Narodowego Centrum Kultury. Najpierw były warsztaty w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Co tam byli za ludzie… Z werwą, z pomysłem, zaangażowani, otwarci… Wszyscy inni, wyrwani ze swoich środowisk wielko- i małomiejskich, a jednak dogadujący się znakomicie. To tam stwierdziłam, że mój pomysł na projekt należy zweryfikować. Zwłaszcza, że dołączyć do mnie miał przedstawiciel kultury – Tomasz Kotowski.

Tucholanin: Z kim będzie Pani realizować projekt?

Martyna Olejnik: Kiedy wracałam z kolejnego spotkania w Bydgoszczy, wiedziałam już, że mój projekt skieruję do gimnazjalistek, a nadam mu nazwę „Projekt. Kobieta. Wydobywanie”. Z pomocą Magdaleny Kurpinowicz napisałam wniosek i… czekałam. Czekałam. Aż się doczekałam. Na 4. miejscu jest moja „Kobieta”. Czyli teraz do pracy. Od czerwca pracy nad realizacją projektu ruszyły.

Tucholanin: Znalazło się też miejsce w projekcie dla portalu Tucholanin.pl

Martyna Olejnik: Tak, o kolejnych działaniach będę informować m.in. na portalu Tucholanin.pl, który jest partnerem projektu.

Tucholanin: Ten projekt to pewnego rodzaju eksperyment, w którym biorą udział Pani uczniowie, jakie będzie ich zadanie?

Martyna Olejnik: Projekt trwa od maja do października 2017 roku i obejmuje różnorodne działania, których zadaniem jest dostrzeżenie w swoim otoczeniu aktywności kobiet. Głównym celem projektu jest przyjrzenie się roli, jaką odgrywają kobiety w życiu naszych – dużych i małych – społeczności. Uczniowie odbędą zajęcia z osobami, które pozwolą im rzetelnie podejść do realizowanego zadania – będą to warsztaty fotograficzne, dziennikarskie i teoretyczne z zakresu kulturoznawstwa. Potem wybiorą spośród znanych im kobiet jedną (za Jej zgodą), z którą przeprowadzą rozmowy i poobserwują Jej codzienność. Z zebranego materiału stworzą plakaty, teksty, a ostatecznie reportaż. We wrześniu będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym i literackim. Ostatnim działaniem, w październiku, będzie konferencja poświęcona kobietom, w której organizację uczniowie będą zaangażowani. A w wakacje będzie kino. Nie na obcasach. Może pod gwiazdami?

Tucholanin: Dziękuje za rozmowę.

Z Martyną Olejnik rozmawiał Andrzej Drelich

struktury logotypy

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2019 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl