Zakończył się projekt dotyczący numeru 112 i cyberprzestępczości

19 grudnia 2016   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Przez prawie dwa miesiące policjanci i pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego prowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą z terenu powiatu tucholskiego, na temat zagrożeń w sieci i prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112. W minioną środę (14.12) w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi nastąpiło zakończenie i podsumowanie programu.

Projekt w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań – Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” pod nazwą „Powiat Tucholski zagrożenia w sieci widzi, na nie reaguje, przeciwdziała i społeczeństwo edukuje” rozpoczął się w sierpniu. W ramach przedsięwzięcia w dniach 6-7 października zorganizowano III Konferencję Interdyscyplinarną, która stanowiła moment oficjalnego otwarcia programu.

Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy tucholskiego PCPR oraz Starostwa, natomiast Komenda Powiatowa Policji w Tucholi aktywnie uczestniczyła w prowadzonej działalności profilaktycznej, dotyczącej bezpieczeństwa w sieci. Honorowy patronat nad akcją objęli wojewoda kujawsko–pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała.

Przez blisko dwa miesiące, na terenie całego powiatu tucholskiego, funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Tucholi oraz pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Bydgoszczy przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą z 28 szkół, w których udział wzięło ok. 6000 uczniów. Podczas prowadzonej działalności profilaktycznej docierali nie tylko do ludzi młodych, ale też ich opiekunów. W celu uświadomienia rodzicom zagrożeń, wynikających z bezwarunkowego korzystania z sieci przez najmłodszych, została przygotowana konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. W ramach programu ogłoszono konkurs na spot dotyczący zagrożeń w Internecie i konkursy plastyczne „Prawidłowe korzystanie z numeru alarmowego 112” oraz „Zagrożenia w sieci w oczach dzieci i młodzieży”.

Na zakończenie w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi odbyło się podsumowanie projektu, połączone z rozstrzygnięciem konkursu na najlepszy spot dotyczący zagrożeń w sieci. W uroczystości wzięli udział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski. Spośród 10 nadesłanych na konkurs prac, nagrodzono 3, których autorzy oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymali nagrody rzeczowe. Podczas uroczystości podziękowaniami uhonorowano też wszystkie osoby, które aktywnie włączyły się w projekt.

W ramach programu przygotowano przedsięwzięcia, które mimo jego zakończenia, nadal będą służyły propagowaniu poruszanych tematów. Na portalu edukacyjnym, www.cyberspoko.pl, można znaleźć zagadnienia związane z zagrożeniami w sieci, w formie dostosowanej do wieku użytkownika. Opublikowano i wydano kalendarz, który zawiera wyróżnione i nagrodzone prace plastyczne. Oprócz tego powstały ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą Internet. W ramach projektu powstał też film edukacyjny dotyczący właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112.

Źródło: KPP Tuchola

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl