Bezpłatne badania profilaktyczne w tucholskim szpitalu

9 października 2017   Tuchola     Komentarze: 0

Tak zwane badania przesiewowe wykrywające raka jelita grubego można wykonać teraz w szpitalu w Tucholi. Projekt polega na wykonywaniu bezpłatnych badań kolonoskopowych oraz działaniach informacyjno – edukacyjnych. Do badań kwalifikują się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego:

I. osoby pracujące:

  • w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,
  • w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia ( rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • w wieku 25-49 lat pochodzące z rodzin w których występuje dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tym przypadku potrzebne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej;

II. osoby pozostające bez pracy z przyczyn dotyczących stanu zdrowia (spełniające kryteria wiekowe jak w pkt. I).

Do badania w ramach programu nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, podstawą do rejestracji jest wypełniona ankieta dostępna w Punkcie Programu (parter szpitala, przy rejestracji do Poradni Chirurgicznej) lub Pracowni Endoskopii (III piętro), można ją także pobrać do druku ze strony internetowej szpitala: www.szpitaltuchola.pl (zakładka „Dla Pacjentów”). Wypełnioną ankietę należy dostarczyć do Punktu Programu lub Pracowni Endoskopii.

Każdy pacjent kwalifikujący się do badania przed zadeklarowaniem uczestnictwa w programie ma możliwość skorzystania z indywidualnego spotkania z lekarzem/pielęgniarką. Rejestracja do programu jest możliwa w formie osobistej oraz telefonicznej (nr 519 323 223) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 oraz na spotkaniach edukacyjnych.

Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z badaniem.

Rak jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, gdyż rozwija się nie dając przez wiele lat żadnych symptomów. Zanim ostro zaatakuje może upłynąć nawet 10 lat. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne, pozwalają one bowiem wykryć nowotwór we wczesnym stadium, gdy są bardzo duże szanse na jego wyleczenie. Niestety, brak objawów nowotworu jelita grubego we wczesnej fazie rozwoju często jest powodem, że do lekarza zgłaszamy się za późno, by wygrać z chorobą. Wiele zależy od nas samych – jeśli regularnie odwiedzamy lekarza, badamy się oraz odpowiednio się odżywiamy, możemy zapobiec chorobie lub wyleczyć ją na wcześniejszym etapie. Każda osoba (niezależnie od płci), która ukończyła 50 lat powinna się poddać kolonoskopii. Tylko w ten sposób można wykryć wszystkie zmiany przedrakowe jelita grubego – czyli polipy, nazywane też gruczolakami.

Łatwo je usunąć zanim przekształcą się w zmiany nowotworowe.

KOLONOSKOPIA – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika (miękka, giętka rurka) zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl