Borowiacy na XIX Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej

23 października 2017   Tuchola     Komentarze: 0

O tym jak łowiło się ryby przed laty i jak ważny był to zawód opowiadał Tadeusz Makowski, znany regionalista i gawędziarz z Chmielna podczas piątkowego (20.10) XIX Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej w Somoninie. Tematem przewodnim Forum było „rebaczenie”. O współczesnych połowach, zarybianiu jezior, a także tym jaki wpływ na ilość ryb mają kłusujące nad wodami kormorany, opowiedział ichtiolog Adam Wójtowicz. Na pytania zainteresowanych odpowiadał też chętnie dzierżawca Jezior Raduńskich Jan Czapiewski, któremu od lat na sercu leży m.in. dbałość o czystość kaszubskich akwenów.

Kiedyś rybak to był ktoś bardzo ważny we wsi, zawód, który wykonywał był szanowany. Jak ktoś wychował syna, to ten zostawał albo gburem, albo kowalem, albo rybakiem. Całe rodziny na Kaszubach utrzymywały się z rybaczenia. Nad każdym jeziorem mieszkał jakiś jeden, dwa rody rybackie, gdzie to rybaczenie przechodziło z dziada na syna, z syna na wnuka itd. To były inne czasy. Jeziora były czyste, ryb łowiło się dużo i ryby się jadło, nie tylko w piątek czy na wigilię, jak obecnie. W tamtych latach ryby, jaja jadło się na okrągło, a kura była od święta. Dzisiaj odwrotnie. Dawne rybaczenie (letnie i zimowe) w Borach Tucholskich nie odbiegało daleko od technik, zwyczajów, czynności i narzędzi pracy od lądowego rybołówstwa kaszubskiego. Wiemy to z badań Marii Znamierowskiej – Prὔfferowej i Władysława Jagiełły. Dlatego też podczas spotkania żywo dyskutowano o tradycyjnym łowieniu, o tym ginącym zawodzie, jakim jest rybołówstwo lądowe.

Opowiadał Tadeusz Makowski.

W sali sportowej ze swoimi stoiskami rozłożyli się twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego regionu Kaszub. Jak co roku w Forum licznie uczestniczyli Borowiacy – członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury i tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Były obrazy, hafty, rzeźba, malarstwo na szkle, wyroby z gliny, wikliny itp. Oczywiście jak na temat przewodni Forum przystało, nie zabrakło sieci, strojów i innych akcesoriów związanych z kaszubskim rybaczeniem.

Organizatorami XIX Forum Twórczości Ludowej byli: GOK, ZSP Somonino, Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Kaszubska” oraz Lokalna Grupa Rybacka „Kaszuby” w Chmielnie.

Tekst Maria Ollick
Foto: ze zbiorów M. Ollick

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl