Dożynki w Białowieży (ZDJĘCIA)

9 września 2018   Tuchola     Komentarze: 0

“Jak oni to robią” zastanawia się wielu. Po raz kolejny najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Wielkiej Komorzy,

W zeszłym roku, z uwagi na nawałnicę, która przeszła przez nasz region, władze gminy Tuchola zrezygnowały z organizacji dożynek gminnych. Po roku przerwy dożynkowych gości podjęło sołectwo Białowieża. W sobotę (8.09) święto plonów rozpoczęła msza święta polowa. Oo niej tradycyjnie starostowie przekazali chleby dożynkowe burmistrzowi. Chleby zostały pokrojone i częstowano nim gości dożynkowych. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Tuchola częstowały swoimi specjałami. Można było degustować mięsa, zupy pierogi, gołąbki, bigosy, placki, napoje. Wszystko podawały panie w borowiackich strojach regionalnych, na stoiskach przystrojonych w kwiaty, owoce. Nie sposób byłoby wszystkiego skosztować, z drugiej strony nie sposób było też odmówić.

Tradycyjnie też odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. I można powiedzieć, że również tradycyjnie wygrało sołectwo Wielka Komorza. Prace nad wieńcem to długie godziny żmudnej pracy wielu osób. Są też zasady, którymi należy kierować się projektując sam wieniec. Nie bez znaczenia jest też ogromne wyczucie, wyobraźnia twórców. Wieniec to wyważona proporcja pomiędzy tradycją a innowacyjnością, oryginalnością. Od lat sztukę tę udaje się osiągnąć właśnie w Wielkiej Komorzy. Czego serdecznie gratuluję.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2019 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl