ROMANTYZM W MUZYCE I POEZJI

10 sierpnia 2017   Tuchola     Komentarze: 0

Drugi koncert Międzynarodowego Letniego Festiwalu Organowego.

W najbliższą niedzielę (13.08), w kościele Bożego Ciała w Tucholi, o godz. 19.00 zapraszamy na koncert w ramach festiwali organowego. Tym razem nie tylko muzyka rozbrzmiewać będzie w kościele. Przeplatać ją będzie poezja. Muzuykę Mendelssohna, Schumanna, Szymanowskiego, Chopina i Dubois zaprezentuje prof. Andrzej Chorosiński. Poezję Adama Mickiewicza interpretować będzie aktor Michał Chorosiński.

Program koncertu

  • Ballady Adam Mickiewicza;
  • Felix Mendelssohn Bartholdy – VI Sonata d moll /1809-1847/;
  • „Świteź” Adam Mickiewicza;
  • Robert Schumann – 6 Etiud w formie kanonu /1810-1856/;
  • „To lubię” Adam Mickiewicz;
  • Karol Szymanowski – Etüde b-Moll, op. 4, Nr. 3 /1882-1937/ ( transkr.Alistair Wightman);
  • „Powrót taty” Adam Mickiewicz;
  • Fryderyk Chopin – Nokturn Es dur /Transkr. E.Lemare/ /1810-1849/;
  • Theodore Dubois – Toccata G dur /1837-1924/.

NOTY BIOGRAFICZNE

Prof. Andrzej Chorosiński

Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku i kompozycji w klasie Prof. Tadeusza Paciorkiewicza w roku 1974.

W roku 1972 otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Był finalistą konkursów improwizacji w Haarlem /1973/ i Norymberdze /1978/.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii , Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie, katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla firm polskich i niemieckich.

W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie nagranej w bazylice w Licheniu.

W latach 1993 – 1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F.Chopina w Warszawie. W latach 1993 – 2000 był członkiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. W latach 1997 – 2002 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym 8 międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych, w Paryżu „Grand Prix de Chartres”, w USA, Niemczech, Polsce i Litwie, gdzie dwukrotnie był przewodniczącym jury. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Keimyung University w Południowej Korei.

Jest honorowym obywatelem miast Frombork ,Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdr. Posiada liczne odznaczenia – m. innymi Zasłużony Działacz Kultury, Gloria Artis, „Ecclesiae Populoque Servitio Praestanti”.

Jest autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce /Bazylika w Licheniu, kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Uczestniczył, jako organista w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Watykanie.

Michał Chorosiński

Urodził się w Warszawie, w roku 1975, ukończył Państwową Wyższa Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w roku 1999. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t. „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu.

Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami m in. , Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem.

Był gościnnym aktorem Teatr Słowackiego, Teatru Ludowego , Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń” oraz licznych serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan”. Dużą popularność przyniosła mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl