Wizyta w Skansenie w Kłóbce

11 sierpnia 2017   Tuchola     Komentarze: 0

W niedzielę (6.08) członkowie Borowiackiego Towarzystwa Kultury, w ramach projektu „A to (też) Polska właśnie…”, wybrali się do Kłóbki. Była to, po Klukach, Swołowie i Sierpcu, czwarta (o charakterze warsztatowym) wizyta do kolejnego polskiego skansenu.

Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze, na terenie skansenowej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze – kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum znajduje się stara karczma, budynek szkoły i remiza strażacka. Uzupełnieniem krajobrazu są różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki, a także, nieodłącznie związane z pejzażem wsi, kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, z tradycyjnymi odmianami kwiatów i ziół  oraz poletka uprawne i sady, wśród których bytują zwierzęta domowe i hodowlane. Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki, wznosi się dwór z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewsk – jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich. Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje. W rytm muzyki ludowej odtwarzane są tańce regionalne. Główna atrakcja festynów to widowiska tematyczne obrazujące dawne zwyczaje i obrzędy . Tucholanie trafili na „wyzwolenie kośnika”, czyli kosiarza.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce położony jest w samym centrum Polski, 6 km od węzła „Kowal” na autostradzie A1, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91 (80 km na północ od Łodzi i 25 km na południe od Włocławka).

Projekt realizowany, jako zadanie publiczne wsparte dotacją Gminy Tuchola.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl