Skarpetkowe wyzwanie – zamiast wystawy

19 marca 2020   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Wszystko już było gotowe. Piękne fotografie, sala wystawowa, zaproszenia poszły w świat, zapowiedzi w mediach. Wystawę trzeba było odwołać z uwagi na pandemię kornawirusa. Bohaterami wystawy mieli być podopieczni i byli podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi z Trisomnią 21.

Czas otwarcia wystawy to nie był przypadek. 21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down’s Syndrome Association (DSA).

Data obchodów nie jest przypadkowa – 21 marca wiąże się z istotą zaburzenia – trisomią (3 chromosomy – trzeci miesiąc roku) 21 chromosomu.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki czy inne wzory, najlepiej z różnych par. Dwie różne skarpetki założone 21 marca są symbolem niedopasowania genotypowego, które występuje u osób z zespołem Downa.

Można też narysować po wewnętrznej stronie dłoni linię prostą. Pojedyncza bruzda dłoniowa jest jedną z cech charakterystycznych dla osób z trisomią 21. chromosomu.

21 marca trisomia 21 2

Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Róbcie zdjęcia „skarpetkowe”i z linią na dłoni. Umieszczajcie je na swoich profilach na facebook-u oznaczając #jesteśmyrazem. Przygotowaliśmy też dla Was „skarpetkową” nakładkę na zdjęcie profilowe, możecie ją wypróbować klikając na ten link. Pamiętajcie, wszystko oznaczajcie #jesteśmyrazem. Pokażmy solidarność z osobami z trisomią 21.

Tak może wyglądać Twoje zdjęcie profilowe #jesteśmyrazem.

Profilowe_2

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl