Świętojanki w Krzywogońcu (ZDJĘCIA)

24 czerwca 2019   Cekcyn     Komentarze: 0

Fundacja czAR(T) Krzywogońca jest inicjatorem wielu kulturalnych przedsięwzięć. Niedawno po raz drugi odbył się Festyn Leśnej Pszczoły z Ogólnopolskim Konkursem Poetyckim „O Złotą Pszczołę” i koncertem zespołu Tres Hombres. Tym razem, w ostatnią sobotę (22.06) Fundacja zaprosiła do kultywowania Nocy Świętojańskiej na imprezie ŚWIĘTOJAŃSKIE POEZJOWANIE – wokół poezji i tradycji słowiańskiej. W siedzibie Fundacji odbyły się warsztaty z plecenia kwietnych wianków, zaś w Amfiteatrze w Krzywogońcu koncert zespołu Czakra ZU, rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza „Woda i ogień” oraz spotkanie z gościem specjalnym wieczoru – ukraińską poetką Halyna Kruk.

Godzinny koncert Chakra ZU, który tworzą Rob Gongster, Sławek Ch i Seba Stian otworzył wieczorne spotkanie. Podczas koncertu zabierali uczestników w podróż do świata dźwięków jakie generują za pomocą mis, gongów, bębnów szamańskich, didgeridoo i innych instrumentów wprowadzając niektórych w trans.

Po prze budzeniu na uczestników czekała poezja, swoje wiersze prezentowali uczestnicy I Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza „Woda i ogień”.

W kategorii ogólnopolskiej zwyciężyła Beata Poczwardowska z Torunia. Wyróżnienia otrzymali:

Dariusz Chrobek (Czernikowo), Zbigniew Trzebniak (Czernikowo) oraz Mikołaj Wieczorek (Poznań). Poetów oceniało dwuosobowe jury: Grażyna Wojcieszko i Kazimierz Rink.

W kategorii lokalnej I miejsce zdobyła Anna Meler z Cekcyna, wyróżnienie otrzymała Mirosława Michalska z Lubiewic. Tym razem z jury zasiadły dwie panie: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska oraz Aneta Kamińska.

Gościem specjalnym ŚWIĘTOJAŃSKIEGO POEZJOWANIA była ukraińska poetka Halyna Kruk.

To wybitna poetka i tłumaczka z Ukrainy. Obecnie pracuje  na uniwersytecie we Lwowie, gdzie wykłada literaturę, a jej praca naukowa to badanie średniowiecza. W czasie imprezy czytała swoje wiersze. Tłumaczyła je zaś Aneta Kamińska. Aneta Kamińska także jest poetką i uraczyła uczestników wieczoru również swoimi wierszami.

Jest też tłumaczką poezji ukraińskiej. Urodziła się w Szczebrzeszynie, pochodzi z Zamościa, mieszka w Warszawie. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje jako metodyczka i lektorka języka polskiego dla cudzoziemców. W 2019 była nominowana do literackiej Nagrody Nike.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl