Tosia na Pucharze Polski Pit Bike SM 2019 w Radomiu (ZDJĘCIA)

12 lipca 2019   Cekcyn  Sport     Komentarze: 0

Tosia Rogalska na zawody wyjechała już w piątek (5.07), aby odbyć klika treningów na torze, ustawić przełożenia i sprawdzić deszczowe opony. Tor w Radomiu jest bardzo krótki, dlatego też jakikolwiek błąd może wykluczyć zawodnika z rywalizacji, a zmieniająca się pogoda dodatkowo komplikowała kwestie techniczne. Do treningu i zawodów zgłosiło się 16 zawodników: 13 chłopców i 3 dziewczynki. W piątek podczas treningów padał deszcz i jazda na mokrym torze wymagała dużej koncentracji i odpowiedniej techniki. Przełożenia musiały być ustawione na mokry tor a koła z oponami deszczowymi. Tosia też musiała dostosować technikę jazdy do mokrego toru. Chwila nieuwagi i wywrotka, wjazd w kałuże uślizg przedniego koła, ale Tośka szybko się pozbierała i jechała dalej. Podczas treningu Tosia przejechała nitkę toru ponad 100 razy, średnia prędkość to 63km/h a najlepszy czas okrążenia wyniósł 51”980.

Sobota to kwalifikacje i zawody.

Pogoda się ustabilizowała, trzeba było zmienić przełożenia na szybsze i opony na przejściowe. Tosia na treningu poprawiała czas, najlepszy przejazd Tosi na treningu kwalifikacyjnym to 47”825 i prędkość na prostej startowej 98km/h. W kwalifikacji wywalczyła 10. pozycję i start z 4 linii.

Pierwszy wyścig. No i teraz stres dla rodzica – mówi tata i trener Tosi Karol Rogalski – myślisz czy wszytko sprawdziłeś a może nie, ale wiesz, że tak. To i tak już nic nie zmieni. Tosia wjeżdża na okrężnie rozgrzewkowe i ustawia się na swojej pozycji.

Gotowość do startu zielona flaga, zawodnicy stoją nieruchomo jakikolwiek ruch motor to kara 10 sekund.

Zapalają czerwone lampy startowe po kilku sekundach gasną i jazda, 16 zawodników rusza, pierwszy zakręt wejście z prędkością grubo ponad 80 km/h. Tosia ma do pokonania 14 okrążeń, prędkość wzrasta i jedzie do przodu.

Zakręt za zakrętem, wystawione kolano stabilizuje motocykl, jest na pozycji 9 i oby tak dalej.

Najszybsze okrążenie to czas 47”791. W połowie wyścigu popełnia mały błąd, Tosię wyprzedza dwóch zawodników. Pierwszy wyścig kończy na 11. miejscu.

W przerwie trener sprawdza i przygotowuje motor, razem analizują przejazd. Tosia ma jeszcze czas na udzielanie wywiadu dla sportowego kanału telewizyjnego MotoWizja.

Po przerwie. Tosia ubiera kombinezon przygotowujemy się do drugiego wyścigu. 16 zawodników wjeżdża na tor ustawiają się do drugiego wyścigu, zielona flaga, pełne skupienie, gasną czerwone światła i start.

Pierwszy zakręt Tosia na 7. pozycji i ciśnie do przodu, zapowiada się ostra rywalizacja. Na 5 z 14 okrążeń Tosia dubluje kliku zawodników, lecz delikatny błąd powoduje spadek na 9. pozycje. Mimo to „wykręca” coraz lepsze czasy, najlepszy to 47”509. Kolejny dublowany zawodnik zajeżdża Tosi ścieżkę, błąd i spadek na pozycje 10. Do końca zostały 3 okrążenia, Tosia trzyma gaz do końca, silnik motocykla pracuje na krytycznych obrotach. Koniec wyścigu, flaga w szachownicę powiewa przed Tosią, jest 10.

Jest zadowolona z wyniku, pokonała swoje 2 koleżanki i kilku kolegów. Tosia indywidualnie kończy zawody na 11. miejscu, w generalnej klasyfikacji też jest 11.

Na podstawie tekstu Karola Rogalskiego
Zdjęcia ze zbioru Karola Rogalskiego

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl