Pogoda „sprzyja” pożarom

5 sierpnia 2014   Na sygnale  Śliwice     Komentarze: 0

W Okoninach palił się magazyn trocin.

Przy obecnej pogodzie niewiele trzeba, aby wzniecić pożar. Doskonale widzą o tym leśny. Wilgotność ściółki jest tak niska, że ryzyko wywołania pożaru jest ogromne. Podobnie jest w przypadku choćby zakładów przetwarzających drewno.

W poniedziałek (4.08) pożar pojawił się w miejscowości Okoniny Nadjeziorne. Na miejsce udały się dwa zastępy OSP Śliwice. Na miejscu strażacy stwierdzili, że pali się budynek kotłowni w którym przechowywane są trociny. Na miejsce pożaru przyjechały dodatkowo strażacy z OSP Lińsk i JRG Tuchola.

Pożar w Okoninach był bardzo trudny do opanowania. Wysoka temperatura, wiatr i utrudniony dostęp i nie pozwalały na szybkie zlokalizowanie źródła ognia. Strażacy musieli częściowo rozebrać dach, lecz po pewnym czasie musieli się chwilowo wycofać ze względu na pękające ściany. Strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych ze względu na duże zadymienie. Następnie z wykorzystaniem sprzętu dostępnego w zakładzie zaczęto stopniowo wywozić trociny, które jeszcze się nie paliły. To pozwoliło dojść bezpośrednio do płomieni. Wznowiono akcję na dachu i podawano prądy wody z góry i z dołu. Po kilku godzinach pożar udało się opanować lecz należało jeszcze wszystkie trociny wywieźć i przelać oraz znaleźć ewentualne inne zarzewia. W późniejszym czasie do akcji dołączyły też zastępy z OSP Śliwiczki i Rosochatka. Akcja została zakończona po 12-tu godzinach. Strażacy, dzięki właścicielowi zakładu mieli zapewniony posiłek i napoje co było nieocenioną pomocą przy kilkunastogodzinnej akcji.

Zanim zastępy z OSP Śliwiczki i Rosochatka dotarły do Okonin walczyły z pożarem kombajnu w miejscowości Rosochatka.

Na podstawie informacji OSP Śliwice.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2020 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl