Wystawa archeologiczna w Domu Kultury w Raciążu

8 listopada 2012   Tuchola     Komentarze: 0

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy archeologicznej w Domu Kultury w Raciążu. Wystawa prezentuje zabytki odkryte w miejscu, gdzie znajdował się raciąski gród. Przygotowano makietę przedstawiającą gród oraz rekonstrukcję grobu szkieletowego. Wystawa ma charakter stały i można ją oglądać w godzinach otwarcia Domu Kultury, to jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 20:00.
Wystawa jest efektem 20 lat badań wykopaliskowych na tym terenie. Przebadano całe wnętrze grodziska i przyległe cmentarzysko. Odkryto pozostałości 5 domów usytuowanych wzdłuż wałów grodu. Niezabudowana była część północna, w której znajdowały się jamy gospodarcze. Kilka jam znajdowało się także w części środkowej majdanu.
Podsumowaniem badań na grodzisku raciąskim jest praca doktorska Małgorzaty Kowalczyk „Raciąż – średniowieczny gród i kasztelania”. Materiał zabytkowy pozyskany w trakcie badań znajduje się w powstałej w 1974 roku Stacji Archeologicznej Zakładu Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Stacji Archeologicznej Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach, znajdziesz tu ciekawe informacje dotyczące historii grodu oraz prowadzonych badań archeologicznych http://bialeblota.uni.lodz.pl/index.html.

Źródło: Stacja Archeologiczna Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach (http://bialeblota.uni.lodz.pl/index.html)

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl