Heidekraut – inscenizacja historyczna (AKTUALIZACJA)

22 sierpnia 2014   Cekcyn  Imprezy     Komentarze: 0

Interesujesz się II wojną światową? Chciałbyś zobaczyć 14-metrowy model rakiety V-2 w skali 1:1? Lubisz pirotechnikę? A może chciałbyś przejechać się zabytkowymi pojazdami?

Przyjedź do Wierzchucina (gm. Cekcyn) w sobotę (23.08) na godz. 16.00 gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna z okazji 70-lecia poligonu rakietowego „Heidekraut”. Na poligonie „Heidekraut” („Wrzos”) od lipca 1944 do stycznia 1945 roku Niemcy przeprowadzali 300 prób z rakietami V-2. Podczas imprezy wystąpią prelegenci, odbędzie się pokaz modeli rakiet latających, konkurs historyczny i wyświetlony zostanie film dokumentalny z relacjami świadków pamiętającymi starty V2. Ponadto będziesz mógł honorowo oddać krew a potem posilić się pyszną grochówką wojskową prosto z kuchni polowej! Przez cały czas imprezy pracować będzie radiostacja. Gościem specjalnym imprezy będzie Adam Sikorski redaktor programu „Było… nie minęło” emitowanego w TVP Historia.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz dronów, które będą filmować całą imprezę na poligonie). Pokaz będzie możliwy dzięki uzyskaniu zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez Tomasza Rumińskiego, który pokaz przeprowadzi (za przekazanie informacji dziękujemy Markowi Kujawie).

Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mess.

Program inscenizacji historycznej na poligonie „Heidekraut” w Wierzchucinie – 23 sierpnia 2014r.

16.00 – rozpoczęcie imprezy na boisku w Wierzchucinie (przywitanie Gości);

16.30 – oficjalne otwarcie ścieżki dydaktyczno-historycznej na poligonie „Heidekraut” połączonej z rajdem rowerowym;

16.40 – Robert Grochowski „Poligon „Heidekraut” w świetle badań archeologiczno-architektonicznych w sezonie 2012-2014. Prelekcja z elementami 3D”;

17.05 – Przemysław Jarząbek „Transport i procedura startowa niemieckiej rakiety A4 (V2)”;

17.30 – Wojciech Mąka „Zarys historii poligonu rakietowego Heidekraut na podstawie dostępnych dokumentów z lat 1944-45”;

18.00 – Adam Sikorski „Było nie minęło” (TVP Historia) relacja z badań archeologicznych na poligonie „Heidekraut” przy użyciu georadaru;

18.30 – Piotr Sornowski Polskie Towarzystwo Rakietowe – wystrzelenie modeli rakiet w powietrze;

19.00 – inscenizacja historyczna.

Podczas imprezy odbędzie się prezentacja potraw regionalnych, konkursy z wiedzy historycznej dla dzieci i młodzieży. Podczas imprezy (i jeszcze miesiąc po inscenizacji) pracować będzie radiostacja – krótkofalarska stacja okolicznościowa pod znakiem wywoławczym HF70HK na pasmach radioamatorskich obsługiwana przez Harcerską Drużynę Łączności „Dromader” SP2ZAO z Bydgoszczy pod kierownictwem Marka Kosmowskiego SQ2SDJ oraz zaprzyjaźnionych krótkofalowców – radioamatorów. Na miejscu będzie też możliwość oddania krwi.

Organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” i Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel”.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl