Rekordowa dotacja dla stowarzyszenia z gminy Cekcyn

1 lipca 2022   Cekcyn     Komentarze: 1

Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” jako jedyne z powiatu tucholskiego, otrzymało dotację w ogólnopolskim konkursie Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO. Na konkurs spłynęło 2106 ofert, a do dofinansowania zakwalifikowano 389 najwyżej ocenionych. Projekt Stowarzyszenia „Światło” zatytułowany „Historia w leśnych ostępach zaklęta”, znalazł się na 72 miejscu i otrzymał najwyższą w historii „Światła” dotację w wysokości 94 295zł.

Projekt, który potrwa od 1 czerwca do 31 grudnia 2022r., skierowany jest do osób w wieku 15-50 lat z terenu gminy Cekcyn i przewiduje cykl bezpłatnych szkoleń, wizytę studyjną oraz organizację pikniku historycznego w Wierzchucinie. Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:

  • czerwiec – szkolenie „Bogactwo dziedzictwa historyczno-kulturowo-przyrodniczego szansą na rozwój obszarów wiejskich”
  • lipiec – szkolenie „Jak być dobrym rekonstruktorem?”
  • sierpień – szkolenie „Fakty batalistyczne a inscenizacje historyczne”
  • wrzesień – szkolenie „Edukacja regionalna”
  • 17 września - piknik historyczny na poligonie „Heidekraut” w Wierzchucinie
  • październik – wizyta studyjna
  • październik – szkolenie „Turystyka historyczna – czym jest, jak na niej zarobić?”
  • listopad – szkolenie „Gry miejskie, gry terenowe, gry historyczne”
  • grudzień – seminarium podsumowujące projekt

Ponadto w ramach projektu zakupionych zostanie 15 kompletów umundurowania wraz z wyposażeniem dla grupy rekonstrukcyjnej GRH Jedliny-102. To nie wszystko. W ramach projektu zakupiony zostanie namiot plenerowy w celu utworzenia mobilnego muzeum poligonu „Heidekraut”. Jako że posiadamy w swoich zbiorach różne artefakty pochodzące z okresu funkcjonowania poligonu rakietowego „Wrzos” (VI 1944-I 1945) prezentowaliśmy je kilkukrotnie podczas poprzednich edycji inscenizacji historycznej w Wierzchucinie. Brak jednak choćby namiastki zaplecza uniemożliwiał nam dotychczas, prezentowanie naszych zbiorów również w innych, bardziej odległych miejscach. Stąd zrodził się pomysł utworzenia mobilnego (obwoźnego) muzeum. Aby to zrealizować potrzebny nam jest namiot plenerowy, dzięki któremu będziemy mogli robić wystawy naszej kolekcji, w dowolnym miejscu, do którego zostaniemy zaproszeni, spełniając tym samym rolę edukacyjną.

Partnerami w projekcie są: Fundacja Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie.

Chętni do wzięcia udziału w projekcie mogą się jeszcze zgłaszać poprzez e-mail: bartnikp@gmail.com lub telefonicznie: 533-351-577

Komentarze

comments

1 komentarz

Dodaj komentarz

© 2022 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl