Nie żyje Zenon Korytowski

6 października 2018   Aktualności     Komentarze: 1

W sobotę (6.10)  wieku 83 lat zmarł Zenon Korytowski. Artysta malarz, pedagog, wychowawca, społecznik.

Pochodził z wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej. Urodził się 3 stycznia 1935 roku w Sompolnie w pow. konińskim. W roku 1956 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Studia malarskie ukończył w Akademii Sztuk Pięknych Krakowie pod kierunkiem prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, grafikę w metalu w pracowni Władysława Wejmana, zaś malarstwo architektoniczne w pracowni Wacława Taranczewskiego.

Od 1962 roku uczył plastyki w szkołach średnich w Tucholi i Grudziądzu, potem w Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Leśnych w Tucholi. Czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym środowiska jako prezes (1978-1986) i członek zarządu Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Brał czynny udział w życiu artystycznym, m.in. jako organizator ogólnopolskich i środowiskowych plenerów i wystaw malarskich. Honorowy obywatel miasta Sompolno.

Kolorysta, autor wielu pejzaży tucholskich, wykonywał także kompozycje figuralne (martwe natury), portrety. Miał ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych i brał udział w licznych wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich, okręgowych i środowiskowych.Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, w zbiorach Miasta Konina, w Ratuszu w Olching (Niemcy/Bawaria) a także u kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech, Austrii).

Jest autorem projektu herbu miejskiego Tucholi, który obowiązywał w latach 1990-2014. W latach siedemdziesiątych wiele kamienic Tucholi ozdobionych było jego pracami (malarstwem ściennym), niektóre z nich zachowały się po dziś dzień.

Był członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi, Związku Nauczycielstwa Polskiego.

(życiorys na podstawie Wikipedia)

Komentarze

comments

1 komentarz

  1. Bożena Klinicka / 7 października 2018 w 16:05

    Wspaniały i utalentowany człowiek oraz bardzo dobry
    nauczyciel. Niech spoczywa w pokoju !

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl