Jubileusz Solidarności ze słodkim akcentem (ZDJĘCIA)

30 sierpnia 2015   Imprezy  Tuchola     Komentarze: 0

Jedna w najważniejszych dat w powojennych dziejach naszego kraju. Powstanie pierwszego, w pełni niezależnego związku zawodowego. Punkt zwrotny na drodze przywrócenia w Polsce wolności i niezależności. Jak pokazała historia, powstanie NSZZ Solidarność nie tylko dla naszej Ojczyzny okazało się przełomem. Ruchy wolnościowe zapoczątkowane nad Wisłą, dały początek podobnym w innych krajach tzw. demokracji ludowej. O dochodzeniu do odzyskania wolności, o ofiarach zbrodni popełnianych przez władze peerelowskie, zwycięstwie osiągniętym dzięki fali strajków i niezłomności bohaterów tamtych czasów należy uczyć na lekcjach historii. Nazwisk tamtych ludzi nie powinniśmy nigdy zapomnieć, przekazywać młodym pokoleniom, na ich przykładzie uczyć patriotyzmu i przy każdej nadarzającej się okazji dawać świadectwo naszej postawy.

Okazją do okazania naszej wdzięczności za wolność były uroczystości w kościele Bożego Ciała w Tucholi w 35. rocznicę utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. W niedzielne (30.08) południe pod przewodnictwem proboszcza parafii Ireneusza Kalfa odprawiona została msza święta, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Bydgoszczy Leszek Walczak otworzył wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Zwycięska Dekada NSZZ Solidarność Region Bydgoski 1980 – 1990”, do której okolicznościowy wykład wygłosił dr. K. Osiński z oddziału bydgoskiego IPN. Wystawa będzie dostępna przez najbliższe dwa tygodnie.

Leszek Walczak wraz z przewodniczącym Zarządu Oddziału NSZZ Solidarność w Tucholi Dariuszem Sicińskim wręczyli medale Solidarności „Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego” ks. Ireneuszowi Kalfowi, Ewie Orlikowskiej-Kryś, Sławomirowi Krysiowi, Markowie Reckiemu oraz Andrzejowi Skodzie.

Niezwykły koncert organowy dał J. Jachimczak – w jego wykonaniu usłyszeliśmy pieśni i piosenki patriotyczne. Ogromne wrażenie zrobiło wykonanie „Murów” Jacka Kaczmarskiego – muzycznego symbolu walki o odzyskanie wolności w Polsce.

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło tortu. Co prawda bez świeczek ale z wymownym napisem: „XXXV NSZZ Solidarność”. Tortem częstowali przed kościołem przewodniczący Leszek Walczak i Dariusz Siciński.

Zaproszone na jubileuszowe uroczystości Solidarności były zarówno władze gminy jak i powiatu, zaproszeni byli mieszkańcy Tucholi. Żal, że ze sposobności zamanifestowania swojej patriotycznej postawy skorzystało tak niewielu. Władze powiatowe reprezentowali członek zarządu Jerzy Kowalik oraz zastępca przewodniczącej rady Halina Janowska-Giłka. Władze miasta zaś reprezentował jedynie przewodniczący rady Paweł Cieślewicz. Na uroczystości obecny był też senator Andrzej Kobiak. Nie było wybranych przez społeczeństwo radnych dla których uczestnictwo w takich uroczystościach to powinien być niepisany obowiązek. Reprezentowanie społeczeństwa nie może ograniczać się do posiedzeń i głosowania za lub przeciw. Skoro swoimi glosami decydują o ważnych sprawach dla społeczności lokalnej stanowiąc miejscowe prawo, obowiązkiem jest też reprezentowanie tegoż społeczeństwa podczas tak ważnych uroczystości, nie wspominając już o dawaniu dobrego przykładu swoją postawą. Władza to nie przywileje, to także obowiązki, a czasami i służba.

Na początku roku szkolnego szkoły zarówno gminne jak i powiatowe otrzymają zaproszenie od Dariusza Sicińskiego do odbycia lekcji historii przy wystawie IPN. To doskonała okazja, aby młodsze pokolenie, które nie pamięta roku 80., późniejszego stanu wojennego, internowań, mordów poznało bohaterów, którzy o Polskę, w której żyją walczyli. Tylko czy zechcą z tej sposobności skorzystać?

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl