Policja o bezpieczeństwie na drogach jesienią

8 listopada 2012   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Na sygnale  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Jesień to pora roku, kiedy najczęściej daje się we znaki kierowcom problemem ograniczonej widoczności, co w znacznym stopniu może być powodem wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Na potrącenia narażeni są przede wszystkim piesi poruszający się po jezdni lub poboczu, jak również rowerzyści i motorowerzyści. To również niezwykle trudny okres dla każdego kierowcy. Zmienna pogoda przysparza wielu kłopotów na drodze. Dlatego też, w tym właśnie okresie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę zarówno na nasz samochód, jak i na drogę, po której się poruszamy oraz na zachowanie innych uczestników ruchu.
NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO

 • Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie ma żadnych elementów odblaskowych, kierowca dostrzeże ją zdecydowanie z dużym opóźnieniem.
 • Po zmroku i w czasie mgły widzimy gorzej.
 • W ciemnościach pieszy zauważy reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł samochodu.
 • Podobnie jest z rowerzystami, którzy niestety w dalszym ciągu lekceważą elementarne zasady własnego bezpieczeństwa (brak oświetlenia roweru i kamizelki odblaskowej) przez co narażają również innych uczestników ruchu.
 • Bardzo często zarówno pieszych, jak i rowerzystów gubi przeświadczenie, że „skoro ja widzę samochód to i jego kierowca mnie widzi”.

ELEMENTY ODBLASKOWE A PRAWO
Ustawa Prawo o ruchu drogowym

Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

 •  Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez odpowiedniej opieki staje się coraz większym problemem w warunkach dynamicznie zwiększającego się natężenia ruchu. Najmłodsi w pewnych okolicznościach nie zawsze potrafią racjonalnie postępować.
 • Należy pamiętać, aby widząc na drodze dziecko stosować zasadę ograniczonego zaufania. To my dorośli powinniśmy przewidywać ich zachowania.

JESIENNA JAZDA SAMOCHODEM

 • Nadeszła pora aby wymienić opony letnie za zimowe.
 • W okresie jesienno-zimowym powinniśmy sprawdzić również stan oświetlenia samochodu oraz wycieraczek, które w ogromnym stopniu wpływają na widzialność podczas jazdy.
 • Zmienna przyczepność opon do jezdni stwarza zagrożenie na drodze, a wpływ na to mają pojawiające się jesienią przymrozki oraz zalegające na drodze mokre liście. Należy w szczególny sposób obserwować drogę. Nawet gdy wydaje nam się, że jest zupełnie sucho, ale droga miejscami świeci się pod słońce, oznacza to, że może być tam ślisko. W tak trudnych warunkach starajmy się także zwiększyć odległość od poprzedzającego nas pojazdu, aby w razie niebezpieczeństwa mieć więcej czasu na reakcję i ewentualnie dłuższą drogę hamowania.
 • Nie wolno siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu! Nawet drugiego dnia we krwi człowieka może znajdować się alkohol. Nie warto ryzykować, ponieważ nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne zagrożenie nie tyle dla siebie samych, ile dla swoich pasażerów i innych uczestników ruchu.
 • Podczas jazdy samochodem z dzieckiem, zwróćmy szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo i zapinajmy je w specjalnym foteliku. Pamiętajmy także o pasażerach siedzących na tylnych siedzeniach i dopilnujmy, aby zapięli pasy bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach szczególnie w trudnym okresie pogodowym.
Na podstawie opracowanie kom. Krzysztofa Złotnickiego z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2022 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl