Powiadomienie z ZUS – sms lub e-mail

17 sierpnia 2021   Cekcyn  Gostycyn  Kęsowo  Lubiewo  Śliwice  Tuchola     Komentarze: 0

Coraz częściej dokumenty możemy składać elektronicznie. Przesyłanie wniosków droga internetową to oszczędność czasu i pieniędzy. Pismo złożone w wersji cyfrowej skraca czas trwania postępowania. Do tego nie ponosi się kosztów wydruku i przesyłki dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych większość wniosków ma również dostępną w wersji online, a niektóre z nich można złożyć tylko w taki sposób.

Elektroniczne usługi dają możliwość otrzymywania odpowiedzi i powiadomień również w takiej formie. Platforma Usług Elektronicznych ZUS, na której swój profil ma już 8,4 mln użytkowników, pozwala na odbieranie korespondencji, decyzji jak i innych powiadomień dotyczących różnych zdarzeń. – Nie zawsze mamy czas by logować się na swoim koncie i sprawdzić czy złożony wniosek został już rozpatrzony. Jest na to prosty sposób. Wystarczy odpowiednio ustawić subskrypcje. Można wówczas otrzymywać powiadomienia np. o nadejściu dokumentu z ZUS, czy wystawieniu zwolnienia lekarskiego, jak również przypomnienie o terminie zarezerwowanej wizyty, sms-em lub e-mailem.

- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Każdy ubezpieczony może włączyć na platformie PUE ZUS subskrypcję powiadomień o nowych zdarzeniach na koncie. Wystarczy zalogować się na swoim profilu, a następnie w oknie – „Panel ogólny” wybrać zakładkę – „Ustawienia. Konfiguracja profilu”. Na samym dole wchodzimy w „Ustawienia subskrypcji” . Powiadomienie może przychodzić wtedy sms-em na telefon albo na adres e-mail – w zależności od tego, jaką opcję wybierze ubezpieczony. Warto z takiej usługi skorzystać. Możemy mieć na bieżąco informacje, o rozstrzygnięciach czy też podjętych działaniach ze strony Zakładu

- wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

W ostatnim czasie wiele osób dostało z ZUS wiadomość sms z jednorazowym hasłem do konta na Platformie Usług Elektronicznych. Taką informację otrzymają rodzice, którzy złożyli wniosek o świadczenie „Dobry Start 300 plus” przez bankowość lub portal Emp@tia. W tej sytuacji ZUS automatycznie zakłada im konto na PUE, jeśli wcześniej go nie mieli. Za pomocą tego portalu Zakład będzie kontaktować się w sprawie złożonego wniosku. Przez platformę przekaże również informację o przyznaniu 300 plus albo poprosi o brakujące dokumenty.

Sms z jednorazowym hasłem do PUE przychodzi z numeru 2075. Dla bezpieczeństwa login do konta Zakład przesyła rodzicowi osobno e-mailem. Wiadomości przychodzą na numer telefonu i adres e-mail, które rodzic podał we wniosku o świadczenie 300 plus.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl