Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Tucholi i Żalna

2 stycznia 2018   Kęsowo  Tuchola     Komentarze: 0

Orszak Trzech Króli – uliczne Jasełka to impreza o charakterze społecznym, rodzinnym, która już od dziesięciu lat organizowana jest na ulicach nie tylko polskich miast i wsi ale i świata. Co roku w imprezie biorą udział setki aktorów przebranych w różnobarwne stroje i niosących sztandary i inne rekwizyty. „Chcemy, aby ta impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez nasze miasto” – mówią organizatorzy Orszaku w Tucholi.

W tym roku, w ponad 600 miastach Polski i kilkudziesięciu na świecie (w tym w Afryce i Australii) organizowane są tegoroczne obchody święta Trzech Króli, które koordynuje Fundacja Orszak Trzech Króli. Uczestnicy jasełek przejdą ulicami dużych metropolii, miast, miasteczek i mniejszych miejscowości.

W naszym regionie Orszak Trzech Króli organizują Tuchola i Żalno.

Żalno

Po mszy świętej o 11.30 wyjdzie trójbarwny Orszak Trzech Króli. Patrząc od ołtarza – wierni z prawej stronie będą szli z królem zielonym i dostaną korony zielone. Wierni z lewej pójdą z królem niebieskim i w tym kolorze otrzymają korony. Wierni spod chóru i z chóru z królem czerwonym i otrzymają czerwone korony. Ministranci i lektorzy idą z królem czerwonym. Kolory symbolizują wiarę ,nadzieję i miłość. Parafianie przynoszą dodatki do ubrań w tych trzech kolorach. Tym razem orszak pójdzie ulicami Kościelną, Sportową i Rzemieślniczą i dalej do Tęczowego Zakątka, a stamtąd przed świetlicę wiejską, tam będzie czekać Rodzina Święta.

Tuchola

Orszak Trzech Króli ruszy sprzed kościoła św. Bartłomieja, przy ul. Witosa o godz. 13.00. Poszczególnym parafiom przydzielono jeden z trzech kolorów: niebieski, zielony i czerwony. W tym kolorze uczestnicy otrzymają korony, dzieci baloniki, chorągiewki. Na jedną parafię przypadnie też jedna duża chorągiew. Organizatorzy będą też rozdawać śpiewniki. Uliczne jasełka zabezpieczać będą tucholscy harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne a także policja. Na trasę wraz ze Święta Rodziną, trzema królami, wiernymi tucholskich parafii oraz osiołkiem ruszy mobilna scena, na której rozgrywane będą krótkie scenki. Pierwsza zaprezentowana zostanie przed kościołem św. Bartłomieja. Pochód przejdzie ulicami Witosa, 11 listopada i zatrzyma się na parkingu przy Al. LOP – tutaj przygotowana została druga scenka. Dalej pochód ruszy ulicami Grunwaldzką, Piastowską i Świecką. Na skrzyżowaniu z ul. Chopina czekać będzie na uczestników trzecia scenka. Dalej orszak ruszy ul. Świecką i zatrzyma się przed kościołem Bożego Ciała na czwarta scenkę. Finał rozegra się na rynku. Przy fontannie aktorzy odegrają piątą scenkę. Na parkingu natomiast czekać będzie na uczestników orszaku szopka bożonarodzeniowa z żywymi zwierzętami (osiołkiem, kozą, owcami i alpakami) – to odegrana zostanie ostatnia-szósta scenka. Będzie wspólne śpiewanie kolęd. A podczas wykonywania kolędy „Bóg się rodzi” organizatorzy zainicjują poloneza.

Orszak Trzech Króli Tuchola 2018 plakat

Koordynatorem tucholskiego Orszaku Trzech Króli jest Tomasz Kotowski. W organizację zaangażowały się wszystkie tucholskie parafie, szkoły podstawowe nr 1,2 i 3, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych, Technikum Leśne, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tucholi,harcerze hufca tucholskiego, Koło Gospodyń w Tucholi, Urząd Miejski, Tucholski Ośrodek Kultury, osoby prywatne.

Podczas Orszaku wolontariusze będą zbierać datki na rzecz Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu. Ośrodek zajmuje się nauczaniem języka polskiego, podtrzymywaniem polskich tradycji narodowych i religijnych w miejscowości Żytomierz na Ukrainie.

Na zdjęciu: Orszak Trzech Króli w Żalnie w 2017 roku.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl