Kto stał za organizacją drugiego wieczornego spaceru po tucholskiej starówce?

14 września 2016   Tuchola     Komentarze: 0

Ciepły, wrześniowy wieczór aż prosił się, aby wyjść na spacer. Po raz drugi Borowiackie Towarzystwo Kultury zaprosiło do spaceru uliczkami starej Tucholi i poznania historii miasteczka. W piątek (9.09) w asyście halabardników (Rafał Atras, Bartosz Paluszkiewicz) po zakamarkach miasta oprowadzała Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. W trakcie spaceru uczestnicy spotykali postaci historyczne:

 • ks. dra Konstantyna Kreffta (kleryk WSD w Pelplinie Krzysztof Pietrzak),
 • Jana Filipa Voigta (student UTP w Bydgoszczy Rafał Bełdzikowski),
 • ks. ppłka Józefa Wryczę,
 • abp Jakuba Świnkę (Jasiu Główczewski) ze swoją świtą ( Jasiu Słomiński, Zuzanna Meinert, Klaudia Starczewska, Jakub Rostankowski, Konrad Pilarczyk, Adrian Łoński),
 • królową Konstancję Starościnę Tucholską (Wiktoria Ziółkowska) z damami dworu (Julia Zielińska,Dominika szczepańska),
 • komtura Henryka von Schwelborn (Adam Paluśkiewicz),
 • Bractwo Kurkowe (spadkobierców Bractwa Piwowarskiego),
 • rotmistrza Michałko (Michał Kociński),
 • Wojsko Błękitnego Generała (członkowie Stowarzyszenia „Historia i Pamięć”),
 • Bartłomieja Nowodworskiego (Bartlosz Klafetka) i Bractwo Szkaplerzne (Klaudiusz Gorzula,Klaudia Graban i Kaja Kulczyk).
 • w oknie kamienicy na rynku pojawiła się też patronka Tucholi św. Małgorzata (Dominika Bucholc z głosem Klaudii Karpus).

Wielu mieszkańców odpowiedziało na apel organizatorów i przybyło w strojach historycznych. Imprezę zakończył pokaz Bractwa Rycerskiego Herbu „Tur” z Chojnic. Były tańce dworskie oraz prawdziwa walka rycerska. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały chlebem ze smalcem oraz drożdżówką z jagodami i porzeczkami. Przed rozejściem wszyscy stanęli do wspólnego zdjęcia przy fontannie. Dla uczestników były też mini przewodniki po tucholskiej starówce i grodzisku w Raciążu.

W realizację projektu włączyły się: Parafia pw. Bożego Ciała, uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi im. Bartłomieja Nowodworskiego, organizacje: Stowarzyszenie „Historia i Pamięć”, Koło Gospodyń Wiejskich, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi, Bractwo Rycerskie Herbu „Tur” z Chojnic oraz mieszkańcy miasta. Wieczorne zwiedzanie zakamarków starówki wsparły finansowo Gmina Tuchola i Starostwo Tucholskie. Koordynatorami projektu byli: Alina Okonek, Aleksandra Wegner, Monika Słomińska,Lidia Duda, Katarzyna Arabasz i Jędrzej Jeliński. Obsługę techniczną nagłośnienie i światła zapewnili: Agencja Artystyczna TOMA-ART, parafia pw. Bożego Ciała (klerycy WSD w Pelplinie – Paweł Obuchowski, Krzysztof Pietrzak) i Stowarzyszenie „Historia i Pamięć”. Organizatorzy dziękują Komendzie Powiatowej Policji i Komendzie Hufca ZHP Tucholi za zabezpieczenie przemarszu i opiekę medyczną.

Zdjęcia ze nocnego spaceru znajdziesz TUTAJ.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2023 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl