Murale w Tucholi

5 sierpnia 2014   Tuchola     Komentarze: 1

Kto jest ich autorem?

Pojawiły się w różnych miejscach Tucholi. Nawiązują do II wojny światowej. Pojawiły się nazwy batalionów Armii Krajowej walczących w Powstaniu Warszawskim, symbole Polski Walczącej i hasła patriotyczne na biało-czerwonym tle.

Mało kto widział jak powstawały, mało kto wiedział, że akcja „Mural” jest planowana. Można powiedzieć, że to dobrze przeprowadzona akcja konspiracyjna. Tucholscy harcerze w ten sposób chcieli zamanifestować swój patriotyzm, przypomnieć heroizm młodych ludzi, często ich rówieśników, walczących w Powstaniu Warszawskim.

Murale powstały w nocy z z 31 lipca na 1 sierpnia, tak aby były gotowe na dzień 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Natomiast 1 sierpnia spotkali się na tucholskim rynku, wywiesili polskie flagi, w witrynach sklepowych symbole Polski Walczącej. Punktualnie o 17.00 w godzinę wybuchu Powstania rozległy się syreny i przez minutę Tuchola zamarła w bezruchu oddając hołd powstańcom warszawskim.

To piękny i szlachetny gest ze strony harcerzy hufca tucholskiego i żywa lekcja historii., która pokazuje, że młode pokolenie wcale nie zapomina o przeszłości, że pamięta o heroizmie przodków.

Zdjęcia z godziny „W” na tucholskim Rynku Piotr Kozłowski (reporter-24.pl)

Komentarze

comments

1 komentarz

Dodaj komentarz

© 2022 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl