Tuchola świętowała Objawienie Pańskie – Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta (ZDJĘCIA)

7 stycznia 2018   Tuchola     Komentarze: 0

Orszak Trzech Króli, jako uliczne jasełka organizowane są w całej Polsce. Za inicjatywą stoi Fundacja Trzech Króli. W tym roku barwne korowody zorganizowane były również w innych krajach. W naszym regionie dwie miejscowości zorganizowały orszaki: Żalno (obejrzyj galerię) oraz Tuchola.

Tucholski orszak ruszył sprzed kościoła św. Bartłomieja, przeszedł ulicami miasta, finał zaś rozegrał się na rynku. Po drodze uczestnicy kolędowali. Wierni poszczególnych parafii otrzymali kolor przewodni: niebieski, zielony i czerwony – symbolizujące odpowiednio wiarę, nadzieję i miłość. Szli w orszaku za odpowiednią chorągwią, z koronami w danym kolorze, część miała też kolorowe dodatki do ubrań. Na trasie korowodu młodzież z tucholskich szkół przygotowała scenki, które ukazywały ludzkie grzechy, począwszy o tego pierwotnego pierwszych rodziców.

W orszaku nie zabrakło trzech króli, którzy podążali do Betlejem, każdy ze swojego kontynentu. Orszak prowadziła Święta Rodzina, Józef i brzemienna Maryja.

Na rynku w zainscenizowanej szopce, przed którą pasły się zwierzęta – alpaki, osiołki, owca i koza, czekał na uczestników nowonarodzony Jezus wraz z rodzicami. Trzej królowie złożyli im pokłon a u stup pozostawili niesione przez siebie dary złoto, kadzidło i mirrę.

Księża tucholskiego dekanatu pobłogosławili wiernych, a orszak zakończył polonez tańczony do melodii kolędy „Bóg się rodzi”.

Organizatorem Orszaku Trzech Króli był Tucholski Ośrodek Kultury wspomagany przez tucholskie parafie, szkoły,drużyny strzeleckie, harcerzy, organizacje społeczne i sponsorów.

Portal Tucholanin.pl objął imprezę patronatem medialnym.

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2018 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl