Realizacja projektu LUBIEWO – INTERNET – EDUKACJ@

30 października 2014   Lubiewo     Komentarze: 0

W gminie Lubiewo, w ramach projektu powstaje sieć światłowodowa obejmująca swym zasięgiem teren całej gminy, gospodarstwa domowe będą wyposażane w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu, odbędą się też szkolenia. Obecnie efektywność w nauce i pracy wymaga przynależności do społeczeństwa informacyjnego – sprawnego posługiwania się technologiami ICT *. O możliwości korzystania z internetu decydują dwa podstawowe czynniki – motywacja użytkownika oraz zasoby techniczne (w tym szczególnie możliwości ich zakupu / dostępność, a następnie zdolność do utrzymania łącza). Motywację można próbować pobudzić wskazując możliwe do uzyskania korzyści i przekazując wiedzę praktyczną, natomiast zakup sprzętu i utrzymanie łącza stanowią istotną barierę dla skromnie sytuowanych członków lokalnej społeczności (szczególnie korzystających z pomocy społecznej, socjalnych programów stypendialnych, osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych i samotnych rodziców) mieszkających na terenach wiejskich.

Gmina Lubiewo realizuje projekt o wartości ponad 14,5 mln zł w stu procentach, ze środków zewnętrznych.

Celem głównym projektu jest zapewnienie dostępu do Internetu oraz wiedzy i umiejętności potrzebnej do korzystania z niego dla 650 gospodarstw domowych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym spowodowanym trudną sytuacją materialną i / lub niepełnosprawnością. Wymieniona liczba gospodarstw stanowi ok. 40 % ogółu gospodarstw domowych w gminie Lubiewo. W sumie z projektu może skorzystać 1950 osób, licząc średnio po 3 osoby w każdym z 650 gospodarstw domowych. Ponadto w ramach działań koordynacyjnych w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu wyposażonych zostanie 14 jednostek podległych. W sumie do szkół, bibliotek i świetlic trafi 165 komputerów. Tym samym, dzieci i młodzież z rodzin objętych wsparciem będą mogły korzystać z cyberprzestrzeni ucząc się wg nowoczesnych rozwiązań cyfrowej szkoły.

Dostęp do szerokopasmowego internetu zostanie zrealizowany poprzez wybudowanie sieci światłowodowej o długości 49 km łączącej wszystkie miejscowości w gminie. Sieć światłowodowa traktowana jest już jako kolejny element infrastruktury gminnej, tak samo ważnej jak sieć wodna, kanalizacyjna, energetyczna, itp. Wybudowanie sieci światłowodowej zapewni potrzeby gminy na ok. 30 lat. W perspektywie do roku 2020, udostępnienie bardzo szybkich sieci wpisuje się w Europejską Agendę Cyfrową, której jednym z celów jest zagwarantowanie do roku 2020 każdemu mieszkańcowi UE dostępu do internetu z przepustowością na poziomie 30 Mb/s. Obecnie dostęp do Internetu Polsce realizowany jest przez różnego rodzaje sieci, gdzie tylko 16% stanowią sieci światłowodowe.

Zakończenie projektu przewidziane jest na 31 lipca 2015 r.. Zostały przeprowadzone wszystkie postępowania przetargowe. Wykonawcą budowy sieci i komputery dostarczy firma RCI sp. z o.o. z Poznania, natomiast szkolenia realizuje firma SEKA z Bydgoszczy.

Przebieg wszystkich prac odbywa się zgodnie z harmonogramem i wchodzi w kluczową fazę. Jako mieszkańcy na co dzień mogą obserwować ich postępy. Na ukończeniu są prace projektowe, które odbywały się etapami, co pozwoliło na wcześniejsze uzyskanie pozwoleń dla części relacji. Wykonana została centralna serwerownia, która zabezpieczać będzie potrzeby wszystkich gminnych jednostek organizacyjnych. Rozpoczęły się prace przy budowie sieci światłowodowych i masztów. Do zimy wykonawca przewiduje wykonanie 26 km linii światłowodowych. Wykonano budowę sieci LAN w szkołach wraz z dedykowanym zasilaniem komputerowym.

Szkolenia dla odbiorców rozpoczęły się we wtorek (28.10) i zakończą się w dniu 31 marca 2015 r. Na potrzeby szkolenia został uruchomiony system e-Learningowy oparty na platformie Moodle (powszechnie wykorzystywanej przez uczelnie wyższe). Platforma ta służyć będzie również placówkom oświatowym w gminie.

Sprzęt komputerowy dotrze do gminy w listopadzie. W pierwszej kolejności trafi do jednostek podległych tj. szkół, bibliotek i świetlic. Następnie sukcesywnie będzie przekazywany uczestnikom projektu po odbyciu szkoleń i doprowadzeniu łącza internetowego.

Projekt „Lubiewo-Internet-Edukacj@” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013, Działanie 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”, oś priorytetowa 8 „Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki”.

Na podstawie tekstu Łucji Koniarskiej – informatyka Projektu

Źródło: UG Lubiewo (lubiewo.pl)

* Pojęcie technologii ICT (z ang. Information and Communication Technologies) obejmuje szeroki zakres wszystkich technologii umożliwiających manipulowanie i przesyłanie informacji. W zakres pojęciowy technologii ICT wchodzą wszystkie media komunikacyjne (Internet, sieci bezprzewodowe, sieci bluetooth, telefonia stacjonarna, komórkowa, satelitarna, technologie komunikacji dźwięku i obrazu, radio, telewizje, itp.) oraz media umożliwiające zapis informacji (pamięci przenośne, dyski twarde, dyski CD/DVD, taśmy, itp.) a także sprzęty umożliwiające przetwarzanie informacji (komputery osobiste, serwery, klastry, sieci komputerowe, itp.). Dodatkowo technologie ICT obejmują także całą gamę aplikacji informatycznych oraz złożonych systemów IT umożliwiających realizację przetwarzania i przesyłania danych na wyższym poziomie abstrakcji niż poziom sprzętowy. (http://www.esit.pl/)

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl
test