Finisaż Wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej

3 sierpnia 2023   Tuchola     Komentarze: 0

Slajder - finisaż wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej

W piątek 18 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się finisaż Wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej. Wydarzenie rozpocznie się w sali wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury, po czym uczestnicy zejdą do restauracji „Pod Halabardami” na panel dyskusyjny nt. „Jak przenieść sztukę ludową do współczesnych wnętrz?”. Tam, przy kawie i herbacie, będzie okazja porozmawiać na powyższy temat z gośćmi specjalnymi – łączącymi na co dzień wiedzę o wnętrzach i sztuce. Będą to:

  • Maria Ollick – Borowiackie Towarzystwo Kultury;
  • Elżbieta Pieczka – Pracownia rękodzieła „Rustykalna Chata Eli”;
  • Grażyna Wojcieszko – Dom Pracy Twórczej „czAR(T) Krzywogońca”;
  • Ewa i Marek Mieruszewscy – Agroturystyka i galeria sztuki „Gacanek”;
  • Sambor Mieruszewski – architekt.

Sztuka ludowa w dużej mierze jest sztuką użytkową, a jak pisała Wanda Szkulmowska w książce „Sztuka ludowa kujaw. Przeszłość i teraźniejszość”: Dziś częściej spotkać ją można w miastach niż na wsiach, wykonuje się przedmioty sztuki ludowej na sprzedaż dla odbiorców spoza własnego kręgu [...]. Nowi odbiorcy mają inne potrzeby i gusta, więc też i współczesna sztuka ludowa znacznie nieraz odbiega od zabytkowych pierwowzorów. Jest już zupełnie innym zjawiskiem.

Chcemy by panel dyskusyjny podczas finisażu stał się dla dekoratorów i miłośników wystroju wnętrz inspiracją do wprowadzenia pod współczesne strzechy rustykalnego stylu borowiackiego. Sztuko ludowa – żyj! – powiedziała Agnieszka Tajl z Tucholskiego Ośrodka Kultury.

To wydarzenie zamyka Wystawę Borowiackiej Sztuki Ludowej.
Wstęp wolny.

Plakat finisaż Wystawy Borowiackiej Sztuki Ludowej 2023

Komentarze

comments

Dodaj komentarz

© 2024 Tucholanin.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by WordPress | Made by: jahudesign.pl